For besøgende

 

 

Latinerkvarteret
ligger i V.Strandgade i Ringkøbing

Hver mandag i sommerugerne 28-34 stiller mellem 25-30 forskellige kunsthåndværkere og designere op med deres kreationer og kunstværker

Du finder malerier, keramik, strik, smykker, glas og meget mere.

Se i nedenstående hvem du kan møde.

Vester Strandgade forvandles syv sommer-mandage til Ringkøbings nye, gamle latiner kvarter. 

G-faktor som er en genbrugsbutik drevet af og for unge mennesker

Åbner Turist Oasen i gården bag butikken V. Strandgade 7, her kan man nyde en kop kaffe og en rolig sommerstun.

Kl 14.00
kan man i Turist Oasen høre Storyteller Mette Jensen fortælle et eventyr eller en anden god historie. 

Følg Mette fra Vestjysk Guideservice på facebook


 

Butikken Strikkeglad V. Strandgade 6 afholder hver mandag strikke cafe uden for butikken.

Medbring dit strikketøj, et åbent sind og lysten til at strikke.

Man kan blive fristet til garnkøb! 

Der serveres altid kaffe og hjemmebagt kage til disse arrangementer.

Hver mandag mellem kl 12.00-14.00 kommer forskellige musikanter og spiller i gaden.​​

Følgende kunstnere kommer for at udstille og sælge deres ting.

Nogen kunstnere kommer hver mandag, andre kommer kun 2-3 gange. 
 

Smykker Anna Maxen 40217972
Glas Anne Kirsten Smedsgaard 41601251
Keramik Annie Bindeballe
Bronze skulptur Annette Skjærbæk Viborg www.asbronzeart.dk 31384227
Porcelæn Anette Horsholdt 40200058
Uld/lamper Bente Kallehauge www.kunsteninvitererindenfor.dk 22269585
Maleri/drivtømmer Bente ulrich   42251609
marmelade Birthe Holmgaard Olsson 20990622
Malerier Britta Junge www.brittajunge.dk  20223553
Malerier Britta Søndergård Jensen 20967914
Brød Cafe Teske Esther www.facebook.com/Cafeteske 40800500
Keramik Dorith Lønbæk www.kunst-keramik.eu 25212127
Strik Dorrit Thøstesen/Ellen Buus Kristensen 20842141
malerier Elly Halkjær   30272827
malerier Eva Bay 21637115
Keramik Gitte Vammen Keramik.  www.gittevammen.dk
Fair trade tasker Gitte Lauritsen www.raintree.dk 20258208
Glas Glass Art By Jane facebook 60383414
Strik  Gunhild Vej 27812873
Strik  Marianne Søgård 29321659
Keramik Gunvor Hald www.galleri63.dk 21726518
Rav smykker Hvide Sande Rav Jette Simonsen Hvidesanderav facebook 53298189
Keramik Inge M. Poulsen Nr Bork Keramik www.inge-m.com/  
Strik/filt Inger  Bach  42752815
Keramik Jenny Byskov Kristensen www.jennybyskov.wixsite.com/keramik 30226920
portæt maler/Musik Kadri & Michael www.artofkadri.com 21334224
Kaffe Kaffehygge Tina Hargaard www.kaffehygge.dk/ 42299312
Malerier/blomster Karin Høsberg  41427054
Glasperler/smykker Kirsten Hviid
Raku-keramik Kirsten Øhlenschlæger  www.facebook.com/kirstenraku
Raku-keramik Kompetancecenteret 29243217
Keramik Lars Wellendorf   29609776
Malerier Lene Rindom Grønbæk 40717848
Smykker Lene Sommer Design   www.lenesommer.dk 51354224
Glaskunst Letty Ostersen Skjern www.kunsteninvitererindenfor.dk 24278968
Smykker Libby Justice www.facebook.com/silverjusticejewellery/ 50701939
Malerier Linda Stampe www.lindastampe.dk
Malerier Lone Bjerregaard www.lonebjerregaard.dk 53313111
Unika sendetøj Louise dyrsøe www.facebook.com/Dyrsoe 60467399
Redesign af kjoler Majbritt Ravnholt Tarm www.facebook.com/resterogredesign 22300322
Malerier Malene Petersen 53520403
Malerier Marianne Dalgaard www.kunsteninvitererindenfor.dk 21211362
Porcelæn/smykker Merete Villesen 60930418
Porcelæn Mia Jensen 20448026
Smykker Mette Rasmussen Emmalea www.emmalea.dk 53621585
Kort NørgaardNørgaard www.norgaardnorgaard.tictail.com 40292650
Grafisk design Pernille Ryttergaard Rønn www.grandstoriesdesign.com 28588602
Malerier Peter Duun www.peterduun.dk 40783062
Tørklæder Rigmor Merilld 61669372
Smykker Sonja Plougsgaard www.smykkeunica.dk 23438798
Malerier Susanne Bertelsen 50935705
Træskåle Sonny Bisfelt    
Træfugle Tage Holm www.facebook.com/Galleriholmholstebrovej30 51914577
Art upcykling Thorøe www.thoroe.nu 29893358
Malerier Trine Rejkjær 51511530
Mink tasker Valerie Raw Elegance www.rawelegance.dk 24450589
glas og drivtømmer Pia Lundgaard 22801449
Keramik Det blå hjørne Viborg